Web otevřen 2010
Fotoblog rok :   20132012 | 2011 |                                                                             Home | Profil | Kontakt |
FOTOBLOG pro rok 2013

   Aktualizace této galerie byla 1.1.2014 ukončena. Další fotografie naleznete v prezentaci na adrese

                                                                     fotomilan.cz
  5.10. - 8.10.  2013  Slovensko - Bešeňová   
  Na závěr letošní sezony jsme zajeli zase do Liptovské kotliny. Příroda se předvedla nádherným babím létem a tak jsme cestou zdolali Bosmanskou skálu u vesnice Kostolec a zříceninu Povážsko Bystrického hradu. Další dni jsme se podívali na Chopok a Lomnický štít. Zopakovali jsme si i výstup na skálu Čereňová a pak jsme se naslepo vrátili po hřebenu pod vrcholem Pravnáče do vesničky Bukovina.

  30.8. - 8.9.  2013  Chorvatsko - Žuljana   
  Podzimní trasu cesty do Chorvatska jsme naplánovali podel Bosenských hranic, ale předtím jsme se zastavili v malém městečku Slunj a pak zase přespali na statku pod Korenickým průsmykem. V Žuljaně bylo po celou dobu nádherné počasí a teplé moře.          

  19.8. 2013.     Airbus A320 na LKPD   
 Nejdříve to vypadalo, že z Prahy Airbus OK-MEH nepřiletí. Poprchávalo a byly hlášené bouřky. Nakonec výcvikový Airbus A320 přiletěl se zpožděním, ale plánované okruhy dokončil.
21 fotografií v galerii                                                                   Videoklip    Výcvik ČSA

 9.7. 2013.     Paravýcvik na LKCR   
  Nad Chrudimí se otáčel výcvikový A320 OK-LEES ČSA a na LKCR probíhal paravýcvik. Odpoledne odletěla AN 2 do Skutče. Za dvě hodinky se vrátila na stojánku k zaparkovanému Z-137T "turbočmeldovi".

  20.6. - 30.6.  2013  Chorvatsko - Žuljana   
  Letošní cestu do chorvatské Žuljany jsme rozdělili na dva dny. Přespali jsme v průsmyku Korenica na statku u starších lidí a druhý den pokračovali kolem pramenů řeky Una. Cesta se tak protáhla na 1300 kilometrů, ale viděli jsme něco nového, než se nudit na dálnici. Žuljana i počasí byla nádherná, sluníčko a parádní moře.          

  15.6. 2013.     Sobotní letový provoz na LKCR   
 Slunečný den využili piloti chrudimského aeroklubu k letové činnosti.

 17.5. - 25.5. 2013.     Rumunsko oblast Banátu   
  Byla to již moje druhá cesta do Rumunska do oblasti přežívající české menšiny do Banátu. Tentokrát jsme jeli čtyři Bořek, Bohouš, Mirek a já. Opět jsme jeli pozorovat a fotit nádherné střevlíky, kteří se v okolí vesniček Svatá Helena a Rovensko vyskytují. Počasí sice přálo střevlíkům, ale né nám. Často pršelo a byla zima, na lokality jsme se brodili blátem. Sluníčko na nás mrklo jen sporadicky. Ale i tak to stálo za to. Nádherná příroda, příjemní lidé, kteří zde žijí v náročných podmínkách, výborné jídlo, jen trošičku to počasí.          

 12.5. - 15.5. 2013.     Slovensko Bešeňová a Ledová jeskyně   
  Letos jsme vyrazili na Slovensko o něco později než minule. Ale i tak počasí za moc nestálo, pršelo a na tůry po horách se nám nechtělo. Proto jsme si prohlédli Ledovou jeskyni v Demenovské dolině a o to víc času jsme strávili v bazénech v Lůčká, Bešeňové a v Liptovském Mikuláši. Počasí, ale prospělo masivnímu výskytu Carabus obsoletus na dvou lokalitách. Pozoroval jsem zde 52 kousků v různých barevných aberacích.          

  12.4. - 27.4.  2013  Indonesie - Celebes   
  Letošní první "velká" zahraniční cesta nás zavedla do Indonesie. A to na ostrov Celebes, který jsme po zemi přejeli od severu k jihu z Makasaru do Ampany se zastávkami v oblasti Toraja a jezero Poso. Pak jsme se přeplavili na Togiánské souostroví, kde jsme přímo na rovníku strávili několik nezapomenutelných dní na třech malých ostrovech. Na závěr cesty jsme navštívili odlehlé jezero Lore Lindu a pralesy v okolí města Palu.           
Galerie 1  235 fotografií       Galerie 2  235 fotografií        Videoklip   šnorchlování na Togiánech
Videoklip   motobike v okolí Lore Lindu     Videoklip   pohřební slavnost, okolí Toraja

30. 3.  2013   Staré Ransko a Pobočenský rybník   
Téměř ve stejnou dobu před rokem jsem zde fotil bledulí jarní rozkvetlý les. Letos byla situace jiná. Náhlý mráz a sněhová pokrývka v polovině března zakryla narašené bledulky, které postupně hynuly ve velkých mrazech. Tam kde byl předloni bílý koberec květů letos vykukovalo jen pár pomrzlých rostlinek. Ani počasí focení nepřálo a navíc zde o velikonočních svátcích procházely davy lidí, kteří se přijeli podívat na bledule. Tak jsem párkrát cvaknul jen okolí Pobočenského rybníka. První dubnový den lokalitu zavalil další příval mokrého sněhu a bledule pro letošek asi zmizely. Tak až příští rok pokud se příroda umoudří.

3. 3.  2013   Rozhovice "Čmeláci" Z-37 Zlín OK-HJU   
Pošmournou březnovou neděli jsem si zajel vyfotit práškovací "čmeláky". Přijel jsem pozdě, práškování bylo dokončeno, letadla byla již na odletu. Ani jsem foťák nevytáhnul jen jsem natočil krátký záběr odletu kamerou. Doma jsem chtěl nic neříkající klip smazat, ale odložil jsem to na pozdější dobu. Za šest dní zasahl tragický osud. Pilot čmeláka OK-HJU havaroval. Klip se stal mým a možná nejen mým, posledním záběrem společného startu chrudimské čmeláčí dvojice a stal se tak smutným symbolickým rozloučením. Ať se ti Pepo tam nahoře hezky lítá.

14. 2.  2013   Okolí Kochánovických rybníků   
První letošní fotografická vycházka mě zavedla do lokality Kuňky obecné. Kuňky nerušeně spaly svůj zimní spánek a já jsem se brodil rozmoklým sněhem a hledal něco zajímavého k focení. Nepřálo mi ani světlo a tak vše zůstalo u několika dokumentačních záběrů lokality a pár cvaknutí ledových krápníčků na potoce.