Web otevřen 2010
Fotoblog rok :   2013 | 2012 | 2011 |                                                                              Home | Profil | Kontakt |
FOTOBLOG pro rok 2012 - 1537 fotografií / 2 videoklipy / 1 cestovatelský deník

   Aktualizace této galerie byla 1.1.2014 ukončena. Další fotografie naleznete v prezentaci na adrese

                                                                     fotomilan.cz
Říjen   2012  Letiště Pardubice a Chrudim   
Několik foto a videopostřehů z běžných dnů na pardubickém a chrudimském letišti. 6. a 13. října probíhal na LKPD výcvik ČSA s A319-112 OK-NEO a A319-112 OK-PET. Dráhu si "olízly" dva Gripeny a odletěl IL-76. Přiletěla CESSNA 550B, Transaero B737-85P. V Chrudimi si zalétal menší kalibr.          
34 fotografií v galerii                              Videoklip 5 minut

  14.10. - 17.10.  2012  Slovensko - Bešeňová   
  Letošní výlet do Liptovské kotliny byl ve znamení deště, mraků a mlhy. První deštivá zastávka byla v Manínských soutěskách. Další den jsme prošli Prosieckou a Kvačanskou dolinu. A pak se podívali do vesničky Vlkolínec. A večery byly tradiční v teplých pramenech.          

23.9.   2012  Dny NATO / Ostrava - Mošnov   
S pardubickými spottery jsme na jeden den vyrazili do Mošnova na tradiční Dny Nato. Rozhodující pro nás byla letadla na statice a letecké ukázky. Počasí se vydařilo a tak jsme většinu dne strávili u dráhy. Škoda, že sluníčko moc fotografům nepřálo, svítilo přímo do objektivů. Ale i tak to byl super zážitek.           
176 fotografií v galerii                              Videoklip 10 minut

  2.9. - 12.9.  2012  Chorvatsko - Žuljana   
  Předpodzimní návštěva Chorvatské Žuljany. Cestou tam lijáky, cestou zpět lijáky a na horách i sněžení. Ale v Žuljaně nádherné počasí a teplé moře. Udělali jsme si výlet na Bosenské vodopády Kravica. Letos po několika letech nám zase výdaje stáhlo LPG.           

  21.6. - 26.6.  2012  Chorvatsko - Žuljana   
  Pravidelná, předprázdninová návštěva Chorvatské Žuljany. Nádherné počasí a teplá voda. Cestou tam jsme projeli Bílé a Samarské stěny. Pro osobák jsou na hranici průjezdnosti. Čtyřicet kilometrů nám trvalo čtyři hodiny, cesty do neznáma s nulovou možností otočení mezi skalisky a srázy. Takže jenom cesta vpřed.           

30.6.  2012  Krasec lipový - Lamprodila rutilans  
Malý a v Čechách vzácný krasec se objevil na nejteplejším místě Chrudimska. Několik lip hostí velkou kolonii tohoto brouka. Přestože se jedná o teplomilný druh, dokázal přežít i loňskou zimu. Hlavně, aby přežil soužití s námi, lidmi. Držím mu palce.           

  25.5. - 3.6.  2012  Rumunsko oblast Banát   
  S Bořkem a Bohoušem jsme vyrazili na průzkum Carabů oblasti Banátu. Ubytování u krajanů bylo perfektní. Příroda fantastická. Tak jen trošku nás zradilo počasí. I tak jsme, ale pozorovali brouků z čeledi Carabidae hodně v mnoha druzích i barevných aberacích. Rozhodně se do Banátu ještě jednou podíváme.           

8.5.  2012  Letiště Chrudim  
Ruslan z pardubického letiště odletěl skoro o hodinu dřív a tak jsem mu jen stihnul "zamávat". Zajel jsem si tedy na chrudimské letiště kde létal menší kalibr.           

4.5.  2012  Pálava a Pouzdřanská step  
Bylo oblačno,chvílemi pršelo. Na Pálavě mnoho druhů hmyzu k vidění nebylo. Zajímavější byla rozkvetlá vegetace. Na několik kilometrů vzdálené Pouzdřanské stepi to bylo mnohem lepší. Pozorovali jsme oba naše druhy Dorcadionů, Dorcadion fulvum a ohromné množství Dorcadion pedestre.           

3.5.  2012  Kochánovické rybníky  
Kochánovické rybníky jsou mnoho let zajímavou lokalitou s výskytem mnoha druhů obojživelníků. Letos jsem kontroloval populaci Kuňky obecné. V malých jezírcích v podmáčených olšinách nedaleko rybníků jsem napočítal téměř 70 jedinců. Rybníky jsou rovněž hnízdištěm mnoha druhů vodního ptactva.          

  25.4. - 28.4. 2012  Slovensko - Bešeňová  
  Letošní první, krátká návštěva Liptovské kotliny. Příroda se o několik dní opozdila, vrcholky Roháčů byly pod sněhem a v dolinách oproti loňsku nekvetly trnky. I tak, ale bylo rekordních 30 stupňů a sníh mizel před očima. Mezi mnoha druhy hmyzu se objevil i Carabus obsoletus.          

  19.3. - 1.4. 2012  Malaysie - ostrov Tioman  
  Letošní první zahraniční cesta nás zavedla do daleké Malaysie. Nebylo to poprvé, ale poprvé v sestavě "jeden + dvě". Většinu doby jsme strávili na malebném ostrově Tioman a pár dní v Kuala Lumpur. Všechno proběhlo podle plánu, prostě super. Více v cestovatelském deníku, který dopisuji.          
395 fotografií ve 2 galeriích                              Deník cesty

3. 3. 2012 Letiště Pardubice - Airbus A319-111 KUBAN AIRLINES"
Nádherné počasí a tak jsem vyrazil na A319ku. Přiletěla dřív než jsem čekal, stihnul jsem ji na poslední chvilku. Celá bílá, sice vypadá efektně, ale za slunečného počasí černá můra pro fotografy. Za hodinku se otočila a hurá zpět do Ruska. V mezičase nad námi přeletěly dva Airbusy. A-380 a A-340.

30. 1. 2012 Údolí Doubravky
Je to skoro přesně rok co jsem fotil údolí rozvodněné Doubravky. Tenkrát řeka zaplavovala okolí, přilehlé pozemky a na okolních skaliskách byly ohromné ledopády. Letos bylo vody i ledu podstatně míň, ale i tak příroda v okolí řeky vyčarovala nádherné ledové scenerie. Takže lednová Doubravka ještě jednou za trochu jiného počasí i světla.

20. 1. 2012 Letiště Pardubice - odlet "Ruslana"
První letošní spotterské focení. Na přílet Ruslana jsem nemohl přijet a tak jsem si alespoň odlet nechtěl nechat uletět. Hnal jsem Toyotu bahnem k plotu, divím se, že jsem vůbec dojel, ale bylo to tak akorát. Ruslan odletěl na čas v nádherném fotografickém počasí.

1. 1. 2012 Pobočenský rybník u Ranska
První novoroční vycházka nás zavedla k novému Pobočenskému rybníku. Sníh, který trochu večer napadal rychle odtával, na hladině byl slaboučký led. Doufal jsem, že si "cvaknu" nějakého opeřence, ale nebylo tam ani křidýlko. Takže jen pár prvních výcvaků v roce 2012. Ať se Vám všem v tom novém roce daří.