Web otevřen 2010
Fotoblog rok :   2013 | 2012 | 2011 |                                                                              Home | Profil | Kontakt |
FOTÍME BROUKY

   Aktualizace této galerie byla 1.1.2014 ukončena. Další fotografie naleznete v prezentaci na adrese

                                                                     fotomilan.cz
Brouci (Coleoptera)
V České republice se vyskytuje něco kolem 6000 druhů brouků. Takže by se mohlo zdát, že stačí vyjít ven a máte co fotit. Ale ne vždy to tak je. Mnoho druhů žije v noci nebo skrytým způsobem života, nebo omezeně krátkou dobu na malém místě. Zkloubit všechno dohromady spolu s dobrým světlem je někdy problém. Mnozí brouci jsou značně pohybliví a přidá li se vítr tak je téměř nemožné napoprvé udělat dobrou fotku. Proto si mnoho fotografů nosí odchycené brouky domů do atelieru a většina "super" fotek vzniká jinde než můžeme brouky skutečně spatřit. Ten kdo dobře zná bionomii hmyzu to většinou pozná. Fotka tak ztrácí to hlavní a to je dokumentační hodnota.
Nejlépe se venku fotí když je pod mrakem, difuzní světlo, na ostrém slunci se totiž povrch těla mnoha druhů leskne. Stativ zajistí ostrost v požadované rovině. Bez použití fotografického stativu je většinou "fotoodpad" velký. Vyzkoušejte i CPL filtr, který Vám pomůže odhalit zajímavosti povrchu těla brouků. Makroobjektiv umožní perfektní kresbu, bokeh a delší ohnisko umožní zvětšit předmětovou vzdálenost. Většinou používám clonu vyšších hodnot, abych docílil větší hloubku ostrosti. U fotek upřednostňuji informativní hodnotu. Fotka brouka, který má ostré pouze oko a ostatní se ztrácí v "umělecké" neostrosti není pro mě to pravé.